HomeWeb Jirky Khuna morcata@jirikhun.cz;

NEMOCI MORČAT

Autor: Jaroslava Khunová

Nemoci morčat

Následující část práce se zabývá pojednáním o nejčastějších nemocech, se kterými se morčata potýkají.

1.1. Nemoci morčat

Morčata patří ve většině případů mezi zdravá zvířátka. Přesto se stává, že morče onemocní. Naštěstí proti většině morčecích nemocem se dá vhodnou prevencí zdárně bránit. Neměli bychom tak zapomínat podávat často vitamín C (morče patří mezi pár živočišných druhů, společně s člověkem a opicí, kteří si jej nedokážou v těle sami vyrobit), dostatek sena, čistá podestýlka a pravidelné ošetření proti vnějším a vnitřním parazitům.

1.2. Parazité

Morčata jsou těsně po narození u většiny chovatelů ošetřena proti vnějším a vnitřním parazitům. Nicméně, nebývá výjimkou, že si z výstavy morče přinese nějakého toho parazita a je pak potřeba pomocí nejrůznějších přípravků zakročit. Nejčastějšími vnějšími parazity podle jsou:

· Svrab je způsoben vnějším parazitem zvaným zákožka svrabová[ANI-08]. Tento roztoč je mikroskopický pavoučivý organismus, který žije ve vnitřním prostředí pokožky.[FAN-07] k tomu navíc dodává: „… samičky si zde hloubí chodby a kladou vajíčka, živí se kožními šupinkami, mazem, nečistotami na povrchu těla.“ [ANI-08] dále pokračuje - obvykle způsobuje drbání morčete a vypadávání ochlupení. Jsou známy i případy, kdy morče mající svrab drbání vůbec nevykazovalo. Pokud se svrab neobjeví včas, může dojít až k velkému zbídačení morčete a smrti. Zmíněné příznaky svrabu jsou často doprovázeny divokým běháním dokola s příznaky připomínajícími křeče. Svrab je potřeba léčit pomocí 1-4 injekcí (ivermektin); dřevěná podestýlka by měla být nahrazena bílou papírovou buničinou. Jak [MOR-08] dodává, ke svrabu morče často přijde „z podestýlky, sena, z výběhu venku“. Z vlastní zkušenosti též vím o častých případech, kdy si je morče přiveze již od chovatele či zverimexu.

Svrab je identifikovatelný na základě laboratorní kultivace stěru provedeným zvěrolékařem.

Svrab u morčete

Obrázek 1: Svrab může u morčete vést až ke smrti. Zdroj: [FAN-07]

· Všenky jsou u morčat zastoupeny často 2 zástupci: Gliricola porcemi a Gyropus ovalis [RAD-02]. Všenky jsou dle [ANI-08] malinký, bezkřídlý, zploštělý hmyz žijící v ochlupení morčete. Vajíčka všenek jsou pak přichycena na jednotlivé chlupy. Všenky okusují kůži morčete a živí se tekutinou, která je vylučována přes povrchní poranění, které svým útokem sami vytvoří. Onemocnění napadením vší je často spojeno s nadměrným svěděním. Všenky dosahují délky 1-2 mm, takže jsou viditelné i pouhým okem. Na člověka tento druh vší se nepřenáší. Všenky se často objevují dle [RICH-00] v oblasti krčku, uší a břicha. [FAN-07] jako nejčastější místo výskytu udává v blízkosti análního otvoru.

Vši a morče

Obrázek 2: Vši a morče. Zdroj: [RAD-02]

· Trichofície, plísně – jedná se o kožní onemocnění způsobené plísní [ANI-08], konkrétně Tricophyton Mentagrophytes a Microsporum Gypseum [RICH-00]. Trichoficie má často za následek vypadávání chlupů v oblasti hlavy, tj. obličej, čumák a uši, kdy kůže v případě napadení může zdát vločkovitá. Většina plísní účinkuje postupně, takže nejsou z počátku vůbec vidět. Nejčastěji trpí trichofycií mladá morčátka (březost a poporodní onemocnění, časté transporty).

TRICHOFICIE U MORČETE

Obrázek 3: Trichoficie u morčete. Zdroj: http://www.ccac.ca/en/CCAC_Programs/ETCC/Images/ZoonosisGuineaPigRingworm.jpg

1.3. Hypovitaminóza vitamínu C

Mezi další poměrně frekventované nemoci u morčat patří hypovitaminóza vitamínu C (kyselina askorbová). Morče, společně s opicí a člověkem, si nedokáže vitamín C syntetizovat a musí jej tedy přijímat v potravě. Dle [MOR-08] dochází nedostatkem vitamínu C k absenci enzymu L-glukonogamalaktonoxidasa, což u morčete způsobuje řadu velmi závažných onemocnění. V letních měsících se tak doporučuje podávat morčeti dostatek čerstvé zeleniny; v zimních měsících je možné přírodní zdroje nahradit umělými zdroji vitamínu C (např. vitaminové rozpustné tablety do vody).

[MOR-08] dále o hypovitaminóze píše: „Základní denní dávka se pohybuje okolo 15-25mg na dospělé morče. U březích, kojících, rostoucích nebo nemocných potom 30mg/den. Kyselina askorbová je nutná pro formování aminokyselin - hydroxylysinu a hydroxyprolinu, které se podílejí na syntéze kolagenu. Jestliže je přítomen nedostatek vitaminu C, je tvorba kolagenu defektní a objevují se změny na stěnách cév, které snáze praskají, a krev se vylévá mimo krevní řečiště. Krvácivost se objevuje na dásních, v kloubech, svalech, na sliznicích a serózách. Dále je kolagen součástí závěsného aparátu zubů, narušením tohoto aparátu se zuby kývou a později vypadávají. Dalšími příznaky hypovitaminózy bývá zdrsnělá, nekvalitní srst, nechutenství (stav ještě více prohlubuje, neboť platí úměra - žádná potrava - žádný vitamin C), průjem, bolesti, zhoršuje se hojení ran, objevuje se kulhání (díky otokům a krvácení v kloubech). Snižuje se odolnost vůči nemocím“. Tyto příznaky potvrzuje i [RAD-02] a dodává, že diagnóza se dá často stanovit na základě nesprávného stravování či následně při pitvě – jak je vidět na obrázku.

morce

Obrázek 4: Patologický rozbor morčete při hypovitaminóze vitaminu c. Zdroj: [RAD-02]

 

1.4. Nemoci dýchacího ústrojí – respirační onemocnění

Dýchací ústrojí morčat není od jiných živočišných druhů ničím výjimečné. Mnoho lidí znejistí, pokud morče začne kýchat. Jak říká [RICH-00], jde o běžný jev, ke kterému u morčete běžně dochází vlivem hoblin a sena. Pokud by docházelo ke kýchání u morčete častěji oproti normálu, doprovázeno často i doprovodným hlenům, může toto být jedním se symptomů respiračního onemocnění.

1.4.1. Symptomy respiračních onemocnění

[RICH-00] dále pokračuje: mezi hlavní příznaky nemoci dýchacího ústrojí patří:

1. Kýchání – příležitostné kýchání je běžné u všech morčat. Zvláště, pokud jsou v prašném prostředí či v senu. Kýchání je základním obranným mechanismem morčat tak, aby uchovali své nosní dírky čisté. Nicméně, pokud ke kýchání dochází častěji než obvykle, není radno nic podcenit.

2. Pokud morče krvácí z nosu, může se dle [RICH-00] jednat o nedostatek vitamínu K. K tomu dochází převážně díky jednotvárné stravě suchého jídla a sena (hlavním zdrojem vitamínu K je čerstvé ovoce a zelenina). Ke krvácení z nosu může dojít také, prodělá-li morče trauma nebo dopadne-li např. z výšky na hlavu.

3. Jedním z velkých nebezpeční pro morče je rýma. Hlavním příznakem, který ukazuje na poruchu dolního nebo horního dýchacího cesty, je kapání z nosu. K záměně zde může dojít v případě vylučování bílé tekuté rosolovité hmoty, kterou morče občas vylučuje z nosu a očí v rámci přirozeného růstového procesu.

4. Kašlání a odsmrkávání patří mezi další příznaky; svou podstatou jsou velmi podobné předešlým symptomům nemocí.

1.4.2. Nemoci respiračních onemocnění

Jak [MOR-08] uvádí: „Nejčastěji jde o bakterie (př. Bordetella bronchiseptica, Pasteurella multocida, Streptococcus pneumoniae, Diplococcus.), viry (adenoviry), plísně (ze sena, z vlhké podestýlky), nádory (plicní adenomy) a alergie (seno, krmivo, piliny). Také se může nakazit morče, které je ve stresu, je vystaveno průvanu, morče, které je často převáženo, nevhodně krmeno, má nedostatek vitaminu C. Nebo se může infikovat od jiných domácích mazlíčků. Přenos se děje přímým kontaktem, kapénkovou cestou.“

Po identifikaci symptomů pokračuje [RICH-00] i popisem nejčastějších respiratorních nemocí:

1. Zápal plic je pro morče nejhorším respiračním onemocněním. Symptomy zápalu plic se neliší od jiných; jde o rychlé dýchání, kýchání a kapání z nosu. [FAN-07] navíc dodává, že mezi další symptomy patří např. zvýšená teplota (normální je 37,5 - 39°C) a naježená srst. [RICH-00] dále pokračuje - chování nakažených morčat je podobné jako u lidí – morče často leží, objevují se deprese a nechutenství. Neléčený pak končí zpravidla úmrtím morčete. V některých případech je napadeno i vnitřní a střední ucho morčete, což vede ke strnutí šíje. Ovšem, ani včasná léčba nemusí vést ke šťastnému konci.

Zápal plic je zapříčiněn bakteriální či virovou nákazou (jejími zástupci jsou Bordetella bronchiseptica, Streptococcus zooepidemicus, Streptococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Pasturella, aj.).

Pokud se již morče nakazí, je potřeba začít antibiotickou léčbu. Současně je potřeba morče isolovat od ostatních morčat, ideálně do teplého, čistého a dobře větraného prostředí. [RICH-00] současně doporučuje umístit do místnosti, kde nakažené morče je, zvlhčovač vzduchu.

Jelikož se jedná o jednu z nejvíce nebezpečných nemocí, je dobré věnovat při chovu morčat pozornost prostředí, kde morče žije. [RICH-00] doporučuje místnost s konstantní teplotou 20 - 22°C a vlhkostí 45 – 65%. Též je třeba dbát na pravidelné čištění kotce, aby nedocházelo k vzniku amoniaku.

2. Adenovirus – jde o méně závažné onemocnění horních cest dýchacích. Příznaky tohoto onemocnění, stejně jako způsob léčby, je shodný jako v případě zápalu plic.

3. Mykoplasma – do typů onemocnění dýchacího ústrojí patří i mykoplasma. Ta napadá nejčastěji nosohltan a oblast vaginy. Sama mykoplasma nezpůsobuje žádné další onemocnění a není vnímána jako patogenní.

1.5. Nemoci trávicího ústrojí

Podíváte-li se na morče několikrát během dne, ve většině případů uvidíte morče pochutnávající na senu, zelenině či nějaké té laskomině. A proto nikoho asi nepřekvapí, že trávicí ústrojí je další oblast, kde u morčete dochází k poruchám a nemocem.

1.5.1. Trávení

O trávení [SCHI-99] morčete říká: „Přestože jsou morčata býložravci, mají poměrně dlouhou trávicí trubici. Během látkové výměny dochází k neustálé tvorbě a rozkladu látek. Trávení a dýchání jsou důležité v procesech, kdy jsou z cukrů, tuků, bílkovin a vody získávány potřebné stavební látky. Přijímaná potrava a látková přeměna v těle musí být v rovnováze.

Trávení začíná vlastně už v tlamičce. Potrava je rozkousána zuby a stoličkami a je smíchána se slinami. Pak potrava postupuje hltanem do žaludku, kde je za působení kyselých žaludečních šťáv dále zpracovávána. Po určité době se potrava dostane do dvanácterníku a pak postoupí do tenkého střeva, odkud se živiny dostanou do krevního oběhu. Část směsi se mezitím dostane do slepého střeva, kde zůstane asi šest až dvanáct hodin. Zde se celulóza co možná nejvíce mění na živiny. Nakonec se výkaly, v podobě podlouhlých bobečků dostanou k vylučování moči přes ledviny a močový měchýř.“

U morčat dochází, jak popisuje [RICH-00] ke konzumaci vlastního trusu. Tento jev nazývá Koprofagie. Morčata často jedí vlastní trus, těsně po jeho vyloučení s těla. Tyto malé bobulovité kousky jsou zdrojem B-komplex vitamínů, které vznikají díky bakteriální flóře ve sleém střevě. Tímto pojídáním uspokojují dle [RICH-00] svou potřebu po B-komplex vitamínech. V období po narození morčete pojídají malá morčata často bobečky přímo od své matky, čímž připravují svou bakteriální mikrofloru na dobu, kdy bude ukončeno kojení.

1.5.2. Nemoci trávicího ústrojí u morčat

Nejčastějšími nemocemi trávicího ústrojí u morčat patří průjem, plynatost a zácpa.

Průjem – jeho příznaky bývají dle [ALT-06] měkké, lepkavé, kašovité nebo vodnaté výkaly. Příčinou jsou nevhodná strava, příliš rychlé změny v jídelníčku, infekce a zánět střev. Ztráta vody také může vést u morčete k odvodnění. [SCHI-99] dodává: „Průjem může mít různé příčiny. U krátkodobého průjmu jde většinou o dietní chybu. Příliš mnoho krmení téhož druhu, příliš zeleného krmení nebo náhlý přechod z jednoho druhu krmení na druhý mohou způsobit průjem“. Mezi další příčiny průjmových onemocnění patří dle [FAN-07] i léčba antibiotiky: “(antibiotika ničí bakterie způsobující nemoci, ale i prospěšné mikroorganismy-potíže s trávením, protože mikroflóra chybí. Ve střevech se množí klostrídie, bakterie produkující toxiny, jež se vstřebávají do krve a zapříčiňují otravu krve. Při tomto se objevuje krvavý průjem, apatie a velmi rychlí úhyn. Tomu můžeme zabránit podáváním na tzv. probiotika (Probican pasta, Lacidofil, jogurt s živou kulturou…), která napomáhají doplnit chybějící střevní mikroflóru.”.

Způsobů léčby je opět více. [ALI-09] doporučuje: “Při lehkém průjmu může být řešením dočasná dieta v podobě tvrdého chleba, sucharů a vařené rýže, nebo dieta, při níž morče dostává pouze seno, vodu a po jednom dni ještě zelené granule. Zvířeti, které má průjem, nepodávejte alespoň týden žádné ovoce a zeleninu, nicméně se postarejte o to, aby i v tomto období dostávalo nezbytnou dávku vitamínu C ve formě tablet a aby mělo dostatečný přísun tekutin. Dokud průjem zcela neustane, je nutné každý den čistit klec a nakonec ji důkladně vydezinfikovat. U silnějšího průjmu, který je provázen nechutenstvím a apatií, bude nezbytná urychlená návštěva lékaře.” Z vlastní zkušenosti též doporučuji podávat bobečky od zdravého morčete. Dojde tím k přenosu zdravé morčecí mikroflory do trávicího ústrojí nakaženého morčete.

Plynatost popisuje [SCHI-99] následovně: „V žaludku a ve střevech se během zažívání může vytvořit nadměrné množství plynů, například pod vlivem bakterií a při jednostranné potravě jako je jetel, čerstvá jarní tráva bohatá na bílkoviny a určité druhy zelí.“ [FAN-07] dodává: „Jedná se o velmi závažný problém. V žaludku a ve střevech dochází k vytvoření nadměrného množství plynů zejména po zkrmení většího množství mokré či zapařené trávy, jetele, vojtěšky, určité druhy zelí, kedluben… Morče má zvětšené a bolestivé břicho, zrychleně dýchá, žaludek a střeva jsou velmi napjatá. Pro morče je to velmi bolestivé. Někdy končí i smrtí. Záchrana morčete záleží na včasné návštěvě veterináře.“ [ALT-06] ještě dodává: „Tvorba plynů ve střevě může být pro morčata životu nebezpečná, protože rychle dochází k vyboulení bránice, která pak svírá srdce a plíce: Hrozí udušení nebo zástava srdce“. O způsobech léčení [SCHI-99] píše: „Domácí léčbou je takzvaný „zázračný olejíček“, avšak rychlá návštěva veterináře může zvířátku někdy zachránit život. Když se morče uzdraví, nedáváme mu první dny žádné zelené krmení, ale pouze malé množství lehce stravitelného krmení a sena. Potom ho necháme pomalu navyknout na starou stravu“.

Opakem průjmu může být chápána Zácpa. Jak se zmiňuje [ALT-06]: „Jestliže morče nevylučuje žádný trus, může to souviset s nedostatkem pohybu, potravou s nízkým obsahem vlákniny nebo nedostatkem vody“. [MOR-08] v takovém případě doporučuje: „Při zácpě se snažíme zajistit dostatek tekutin, můžeme se pokusit podat buď do krmiva nebo přímo do tlamy čajovou lžičku rostlinného oleje nebo Lactulózy. Nepomůže-li to, je lepší se na dalším postupu poradit s veterinářem.“.

Použitá literatura

[ALI-09] MORČE (CAVIA PORCELLUS) [online]. 2009, [cit. 21.4.2009], Dostupné z < http://www.alik.websnadno.cz/nemocne_morce.html >

[ALT-06] ALTMAN. Fritz Dietrich.2006 Morče společenské, milé, aktivní. Grada, 65 stran.

[ANI-08] Guinea Pig Diseases/Parasitic [online]. 2008, [cit. 20.4.2009], Dostupné z <http://www.animalhospitals-usa.com/small_pets/guinea_pig_diseases_parasitic.html >

[ARA-97] Illness and Ailments [online]. 1997, [cit. 10.4.2009], Dostupné z <http://www.aracnet.com/~seagull/Guineas/ailments.html >

[BEL-09] Historie [online]. 2009, [cit. 19.4.20092009], Dostupné z <http://www.morcata.cz/bellis/historie.htm >

[CAV-06] Historie morčat [online]. 2006, [cit. 15.4.2009], Dostupné z < http://www.cavia-ania.com/O_chovu.htm >

[FAN-07] Historie morčat [online]. 2007, [cit. 17.4.2009], Dostupné z <http://www.fantom-chlum.cz/ >

[GLE-00] GLEISER,Chester A et al., 1974. A Guide to Infectious diseases of Guinea pigs, gerbils, hamsters, and rabbits. National Research Council. 16 stran.

[MOR-08] HŮLKOVÁ, Magdalena. Hypovitaminóza vitamínu C [online]. 23.52008, [cit. 23.5.2008], Dostupné z <http://morcice.blog.cz/0805/hypovitaminoza-vitaminu-c-kurdeje >

[RAD-02] MU College of Veterinary Medicine. Guinea pig diseases. 2002 [cit. 19.4.2009], Dostupné z <http://www.radil.missouri.edu/info/dora/GUINEAPA/guinea.htm>

[RICH-00] RICHARDSON,V.C.G. 2000. Diseases of Domestic Guinea Pig. Blackwell Science Ltd., 153 stran.

[SCHI-99] SCHIPPERS. Hans L. 1999. Morčata. REBO Production, Čestlice, 111 stran

[VER-07] VERHOEF-VERHALLEN Esther. 2007. Encyklopedie králíků a hlodavců. REBO Production, Čestlice, 320 stran


Copyright © 2009 Napište nám
All rights reserved
Domu | Projektový management